Головна » Статті » Розробки уроків

Урок з біології 9 клас

Тема : Кровоносні судини

Мета : з’ясувати особливості будови кровоносних судин у зв’язку з їх функціями; закріпити знання про мале і велике коло кровообігу; дати поняття про лімфатичну систему та лімфообіг;

- розвивати вміння обгрунтовувати відповідність будови органа виконуваним функціям; проводити порівняльний аналіз;

-виховувати культуру ведення записів, виконання схем і малюнків.

Обладнання:, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація «Кровеносні судини».

Тип уроку: комбінований.

 

План-схема уроку

№ п/п

Етапи уроку

Тривалість

Форми і методи

Мета діяльності

1.

Організаційна частина уроку

1 хв.

Показ фрагменту презентації

Мобілізація дітей до праці, створення робочої атмосфери

2.

Перевірка і корекція опорних знань, умінь і навичок учнів

5 хв.

Біологічний диктант

Термінологічна розминка, усне опитування за допомогою ілюстрованих питань на слайдах.

Встановлення глибини засвоєного матеріалу, рівня сформованості вмінь оперувати науковою термінологією.

Вчасно провести корекцію знань

3.

Мотивація навчальної діяльності

2 хв.

Розповідь вчителя, мультимедійна презентація

Виникнення мотивації до навчання, активізація процесу навчання, підтримання рівня пізнавальної зацікавленості, чітке усвідомлення мети уроку

4.

Актуалізація опорних знань

4 хв.

Фронтальна бесіда, демонстрація слайдів, аналіз схем,

спільне формулювання висновків

Створення передумов для засвоєння нових знань

5.

Засвоєння нових знань

22 хв.

Групова робота учнів з заповнення таблиць, аналіз та побудова схем, розповідь вчителя

Стимулювання навчальної діяльності;

формування навиків індивідуальної і групової роботи;

розвиток вмінь працювати з ПК

6.

Закріплення, узагальнення та систематизація знань

8 хв.

Фронтальна бесіда, заповнення порівняльно-узагальнючої таблиці, розв’язування розрахункових задач, диференціація роботи за рівнем та інтересами

Перевірка засвоєння теоретичного матеріалу;

формування вмінь використовувати знання у стандартних ситуаціях та творчо застосовувати їх у нестандартних ситуаціях; діагностика правильності, глибини засвоєння навчального матеріалу

7.

Домашнє завдання

2 хв.

Інструктаж до завдання, диференціювання завдань

Розвиток індивідуальних нахилів та здібностей учнів, організація їх творчої і дослідницької діяльності

8.

Підсумок уроку

1 хв.

Підбиття підсумків уроку, аналіз роботи класу та окремих учнів

Аналіз досягнення мети та виконання плану уроку

 

Структура уроку, основний зміст і методи роботи

І.Перевірка і корекція знань, умінь і навичок учнів.

Біологічний диктант

1.Послідовність скорочень і відпочинку серця називають…( серцевий цикл)

2. Скорочення серця називають…(систола)

3. Розслаблення серця –це …(діастола)

4. Тривалість серцевого циклу при частоті серцевих скорочень 72уд/хв. становить… (0,8с)

5. Внутрішньо серцевими механізмами забезпечується…(саморегуляція)

6. За допомогою адреналіну здійснюється…( гуморальна) регуляція функцій

7. Скорочення передсердь триває…(0,1)

8. Скорочення шлучків триває…(0,3)

1. Термінологічна розминка.

Дайте визначення таким термінам і поняттям:

кровообіг; серце; міокард; перикард; автоматизм серця; систола ; діастола; систологічний об’єм серця; хвилинний об’єм серця.

2. Усне опитування за запитаннями, представленими на екрані, що з’являються в міру їх розв’язання:

Що таке серцевий цикл? З яких фаз він складається? Охарактеризуйте ці фази.

Як досягається пристосування серця до потреб організму?

Як впливає нервова система на роботу серця?

Як здійснюється гуморальна регуляція діяльності серця?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Як не може існувати держава без транспортних “артерій”, так не може існувати людина без руху крові по всьому організму. Цей рух забезпечує судинна система, із особливостями будови якої ми ознайомимося на сьогоднішньому уроці.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Фронтальна бесіда:

Які біологічні функції серцево-судинної системи тварин?

У якої групи тварин вперше з’явилася кровоносна система?

Які типи кровоносної системи тварин ви знаєте? Наведіть приклади.

Які ускладнення кровоносної системи хордових відбулися в процесі еволюції?

До якого типу належить кровоносна система людини?

Демонстрація слайду «Різні типи кровоносної системи хордових тварин» (рис. 5), аналіз схем, спільне формулювання висновків.

 

IV. Вивчення нового матеріалу.

1.Розповідь з елементами бесіди Особливості будови кровоносних судин ( демонстрація слайдів та відеороликів )

2.Групова робота по варіантах. Заповнення таблиць”Особливості будови кровоносних судин”.

3.Формулювання висновку про відповідність будови і функцій кровоносних судин

І варіант“Особливості будови артерій”.

Назва судин

Функція

Особливості будови

Що забезпечують дані особливості будови, з чим пов’язані.

Артерії

Несуть кров від серця до всіх органів

1.Стінки товсті, міцні.

2.Клітини ендотелію мають гладенькі оболонки.

3.Наявність у середньому шарі м’язової тканини, здатної до скорочення чи розслаблення.

Артерії витримують кров під великим тиском.

 

Змінюється ррегулюється потік крові по них.

 

4.Наявність у середньому шарі еластичних волокон.

Надають артеріям пружних властивостей.

 

5.У зовнішньому шарі проходять нерви

Регулюють розширення і

 

 

звуження судин.

ІІ варіант “Особливості будови вен”

Назва судин

Функція

Особливості будови

Що забезпечують дані особливості будови, з чим пов’язані.

Вени

Несуть кров від органів і тканин до серця.

1.Стінки тонші і менш еластичні.

2.Є кишенькові клапани.

 

 

3.Оточенні скелетними м’язами, при скороченні яких стінки вен стискуються.

Тиск у венах значно менший, ніж в артеріях.

Це не перешкоджає зворотному плину крові.

Це забезпечує проштовхування крові до серця, перешкоджає застоюванню крові у нижній частині тіла.

ІІІ варіант “Особливості будови капілярів”.

Назва судин

Функція

Особливості будови

Що забезпечують дані особливості будови, з чим пов’язані.

Артерії

Найдрібніші кровоносні судини, що пронизують всі тканини і органи

1.Стінки утворенні одним шаром плоских клітин.

 


2.Мають дуже тонкий

 

 

просвіт, велика кількість.

Це забезпечує швидкий і легкий обмін речовин і газів між кров’ю і тканинною рідиною.

Забезпечує контакт кровоносної системи з усіма клітинами, доставку до всіх клітин необхідних речовин.

2.Мале і велике коло кровообігу

Розповідь вчителя, аналіз схеми кровообігу людини

3. Лімфатична система, її будова і значення.

Розповідь (про особливості лімфатичної системи і її значення).

Основні функції лімфатичної системи:

забезпечення повернення рідини в систему кровообігу;

утворення лімфоцитів;

затримування і знищення мікроорганізмів та інших сторонніх тіл;

транспортування жирів від ворсинок кишечника.

VІ. Закріплення знань.

Учні класу об’єднуються у 3 групи за рівнем навчальних досягнень.

ЗАСТОСУЙТЕ ЗДОБУТІ ЗНАННЯ
Виберіть правильну відповідь (одну або кілька)

1. Позначте кровоносні судини, які несуть кров від серця до органів і тканин:
а) капіляри;
б) артерії;
в) вени;
г) венули.

2. Позначте кровоносні судини, в яких відбувається обмін речовин між кров'ю і тканинною рідиною:
а) артерії;
б) вени;
в) венули;
г) капіляри.

3. Вкажіть кровоносні судини, які мають півмісяцеві клапани:
а) аорта;
б) артерії;
в) капіляри;
г) вени.

4. Охарактеризуйте шлях, який проходить кров по малому колу кровообігу, та його значення. Поясніть, чому мале коло кровообігу називають легеневим.

І група (середній рівень) – працює з учителем.

Фронтальна бесіда:

Які судини входять до складу кровоносної системи?

Вкажіть шлях крові по великому колу кровообігу.

Які функції великого кола кровообігу?

Вкажіть шлях крові по малому колу кровообігу.

Які функції виконує мале коло кровообігу?

Чим утворена лімфатична система?

Яке значення лімфатичної системи?

ІІ група (достатній рівень) – проводить порівняльну характеристику великого і малого кола кровообігу

ІІІ група (високий рівень) - розв’язує розрахункову задачу.

У людини в стані спокою швидкість руху крові по нижній порожнистій вені становить 10 см/с. Яка швидкість руху крові в судинах відповідної капілярної системи, якщо відношення сумарного перерізу капілярів до перерізу нижньої порожнистої вени дорівнює 25? Яке біологічне значення має відмінність у швидкості руху крові по венах та капілярах?

V.Домашнє завдання.

§ 25 пункт “Лімфатична система” (для всіх).

Творче завдання (за вибором учнів):

Скласти кросворд з теми «Кров і кровообіг», використавши вивчені терміни і поняття.

Розв’язати експериментальне завдання:

Перевірте перед дзеркалом колір своїх вушних раковин, а потім енергійно потріть поверхню шкіри одного вуха. Знову розгляньте колір вушних раковин. Спробуйте пояснити результати і зробити висновки. Які, на вашу думку, системи забезпечують перерозподіл надходження крові до органів?

Ссилка на скачування Уроку Кровоносні судини

Категорія: Розробки уроків | Додав: Glora (06.03.2017)
Переглядів: 655 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar