Головна » Статті » Розробки уроків

Урок з біології 9 клас

Урок

Тема :Травлення в ротовій порожнині.
Мета:
Освітня. Продовжити формувати знання учнів про систему органів травлення людини; розкрити особливості травлення в ротовій порожнині.
Розвиваюча. Розвивати уміння проводити досліди та спостереження; уміння робити відповідні висновки та узагальнення; розвивати пам’ять, увагу, уяву, логічне мислення.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до власного організму та повагу оточуючих людей.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Форма уроку. Синтетична.
Місце уроку в навчальній темі. Поточний.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно- рецептивний:
а) словесний:, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН;
в) практичний: виконання лабораторного досліду.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та досліджень нових знань.
2. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4. Візуальний: складання схеми
5. Релаксопедичний: психологічне розвантаження.
Міжпредметні зв ́язки: медицина, хімія, зоологія.
Матеріали та обладнання: малюнки, таблиці , презентація .
Основні поняття та терміни: ферменти, слина, амілаза, мальтаза, лізоцим, муцин, дентин, пульпа, карієс.

Етапи урока:

  1. Організаційний момент 2хв
  2. Актуалізація навчальної діяльності 10 хв
  3. Мотивація навчальної діяльності 2хв
  4. Вивчення нового матеріалу 15 хв
  5. Первинне узагальнення та систематизація знань 5хв
  6. Практичне застосування знань 5хв
  7. Висновки 3 хв
  8. Інформація про домашнє завдання 2 хв
    ХІД УРОКУ
    І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.

Яке значення процесу трвлення?( ми їмо для того, щоб одержувати енергію для організму).

Чи знаєте ви різницю між поняттями «харчові продукти» й «поживні речовини»?

Виписати:

— продукти харчування.

— поживні речовини.

Молоко, крохмаль, олія, білок, жири,яблуко, вітаміни, м’ясо, вода, хліб, мінеральні солі, сметана, пшоно, сир,

вуглеводи

Перевірте правильність відповідей:

— продукти харчування: молоко, олія, яблуко, м’ясо, хліб, сметана, пшоно, сир.

— поживні речовини: крохмаль, білок, жири, вітаміни, вуглеводи, вода, мінеральні солі

Де їжа розпадається до поживних речовин? (В органах травної системи)

Схема будови травної системи

1. Ротова порожнина.

2. Слинні залози.

3. Глотка.

4. Стравохід.

5. Шлунок.

6. Дванадцятипала кишка.

7. Тонкий кишечник.

8. Апендикс.

9. Товстий кишечник.

10. Пряма кишка.

11. Анальний отвір.

12. Печінка.

13. Жовчний міхур.

14. Підшлункова залоза

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Постановка проблемних запитань:
- чому говорять “когда я ем, я глух и нем”?

- чи треба пережовувати манну кашу?

- яке значення процесів, що відбуваються в ротовій порожнині?
ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.

1 Робота в группах Самостійна робота з підручником §37 Які перетворення відбуваються в ротовій порожнині.

Група 1 Завдання Вивчити особливості зубної системи людини

а) будова зуба

б) зубна формула

в ) функція різців ,ікл, кутніх зубів

г) захворювання зубів

д) догляд за зубами

Група 2 Завдання Вивчити особливості слинних залоз

а) розташування слинних залоз в ротовій порожнині

б) слинні залози- залози зовшішньої секркції

в) ферменти слини та умови їх дії

г) розщепленя крохмалю

Група 3 Вивчити особливості будови і функції язика

а) будова язика

б) функції язика

в) умови при яких працюють рецептори язика

2. Підсумкова бесіда по роботі в групах
ІV. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.

Скласти схему Травлення в ротовій порожниі

Механічний процес Хімічний процес

Зубна система язик слинні залози

Відкушування перемішування розщеплення крохмалю до глюкози

Подрібнення смак їжі ферменти амілаза

Перетерання лужне середовище 

Температура 36-37˚С

Складіть схему Рефлекторної дуги слиновиділення:

Довгастий мозок

Центр травлення
Доцентровий нейрон відцентровий нейрон

Рецептори нервові закінчення в слинних залозах

язика

V. Узагальнення та систематизація знань. Розв`язування проблемних ситуацій

Демонстрація досліду Взаємодія шкарлупи яйця з кислотою

Що відбувається з емалью зубів після споживання їжі? Як цього уникнути?

Чому відсутність багатьох зубів призводить до погіршення травлення?
2.Чи треба пережовувати манну кашу?
Чому люди, які швидко ковтають їжу не пережовуючи в роті, мають проблеми із травленням?

3.Чим визначається смакова чутливість? Яке це має значення для організму?

Чому хвора людина відмовляється їсти?

VІ. Підведення підсумків уроку.
VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.

1 Прчитати § 37 дати відповіді на питання в кінці параграфу

2.Скласти пам'ятку «Як доглядати за зубами».

Робота в группах Самостійна робота з підручником §37 Які перетворення відбуваються в ротовій порожнині.

Група 1 Завдання Вивчити особливості зубної системи людини

а) будова зуба

б) зубна формула

в ) функція різців ,ікл, кутніх зубів

г) захворювання зубів

д) догляд за зубами

Зубна система людини

 

http://pti.kiev.ua/uploads/posts/2010-01/1263845589_rot2.jpghttp://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSp-yRPTVigqsiMMNZbGOc7-zN7cO-VwAT4Hv9NJUGyC8aptsgEYA http://school.xvatit.com/images/3/33/R89.jpg

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ35CiMvHmQaB4boOmzrqoq88iGYQQHSYr-TnI0UFnn_Lb6ncKYIA http://www.minclinic.ru/pics/stomat/caries.pnghttp://www.newdental.ru/img/1/3.jpg http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTcPrxNmGuvSkfB-P_v4X3ptdI0CwInx0Dbezpj5dsWujLnxTguOnEmlnyK3w

 

карієс зубів

важливими органами ротової порожнини є зуби, які подрібнюють і перетирають їжу до кашоподібного стану. Зуби розташовані в комірках верхньої та нижньої щелеп ротової порожнини. У дорослої людини 32 зуби
За формою і функціями зуби поділяють на різці, ікла, малі і великі кутні. На кожній щелепі по 4 різці, 2 ікла, 4 малих кутніх і 6 великих кутніх зубів. Різці та ікла мають по одному кореню. Цими зубами відкушують їжу. Кутні зуби мають два або три корені. Малі та великі кутні зуби подрібнюють їжу.
У кожному зубі розрізняють коронку, шийку і корінь Коронку зуба вкриває емаль. Це найтвердіша тканина в організмі людини, за твердістю наближається до кварцу. Під емаллю розташований дентин. Він утворює більшу частину коронки, шийки і зануреного у ясна кореня. Шийку і корінь зуба вкриває цемент. Порожнину зуба заповнює сполучна тканина - пульпа. У пульпу через канал кореня входять кровоносні та лімфатичні судини, нерви. За рахунок пульпи зуб живиться та росте.

Зуби закладаються ще в утробний період, але перші, так звані молочні зуби (їх 20), з'являються після шести місяців, а до 10-12 років вони замінюються на постійні. Остання пара зубів (зуби мудрості) у людини з'являється до 25 років. Якщо зуби не берегти, не доглядати за ними, виникають їхні захворювання.
Найпоширеніша хвороба зубів - карієс (від лат. карієс - гниття) - руйнування твердих тканин зуба з утворенням порожнини у його стінці.
Розвиток цього захворювання прискорює також нестача вітамінів (особливо групи В), солей кальцію, фосфору, фтору.

 

Робота в группах Самостійна робота з підручником §37 Які перетворення відбуваються в ротовій порожнині.

Група 2 Завдання Вивчити особливості слинних залоз

а) розташування слинних залоз в ротовій порожнині

б) слинні залози- залози зовшішньої секркції

в) ферменти слини та умови їх дії

г) розщепленя крохмалю

Їжа, що потрапляє до ротової порожнини, стимулює виділення слини. Це безбарвна слизувато-клейка рідина, до складу якої входять вода (близько 98,5 %), ферменти (лізоцим, амілаза і мальтаза) та слиз (муцин). Лізоцим знезаражує мікроорганізми, сприяє загоєнню ран слизової оболонки рота. Під дією травних ферментів амілази і мальтози здійснюється первинна хімічна обробка їжі, коли складні вуглеводи розщеплюються на більш прості (наприклад, крохмаль на глюкозу). Муцин зволожує та обволікає їжу.
Слина має слабколужну реакцію. Склад і кількість слини залежать від характеру їжі. Суха їжа потребує більше слини. Крім великих слинних залоз, слизова оболонка рота всіяна численними дрібними слинними залозами. За добу слинні залози виробляють від 1,0 до 1,5 л слини.
У людини є три пари великих слинних залоз: привушні, підщелепні і під'язикові

Як відбувається слиновиділення? Слина виділяється рефлекторно. Їжа подразнює рецептори язика і слизової оболонки. Нервові імпульси від рецепторів по чутливих нервових волокнах надходять до довгастого мозку, в якому міститься центр слиновиділення. Від нього по рухових нервових волокнах імпульси надходять до слинних залоз і стимулюють виділення слини. Це безумовнорефлекторне слиновиділення. Слина може також виділятися і тоді, коли людина бачить їжу, відчуває її запах або навіть думає про неї. Це умовнорефлекторне слиновиділення.

Робота в группах Самостійна робота з підручником §37 Які перетворення відбуваються в ротовій порожнині.

Група 3 Вивчити особливості будови і функції язика

а) будова язика

б) функції язика

в) умови при яких працюють рецептори язика

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSmL0PU1RX9BFBm947XXqERuPp0wufdRXY0Q9VTjUnwvilsS7ewgw

 

 

 

Язик — м'язовий орган, вкритий слизовою оболонкою, складки якого утворюють смакові сосочки. У людини близько 2000 смакових сосочків, кожний з яких містить 40-60 рецепторних клітин. Імпульси, які виникають у рецепторних клітинах під дією смакових речовин, по нервам передаються у кору головного мозку, де розміщений центр смакових аналізаторів. Смакові відчуття сприймаються нервовою сис­темою тільки тоді, коли речовина розчинена у воді або слині.

Кожне відчуття локалізоване в окремій частині язика. Солодке і солоне відчувається в основному кінчиком язика, гірке — коренем, кисле — середньою, боковою і навіть нижньою поверхнями. Смакові відчуття бувають простими (кисле, солодке, солоне, гірке) і складними, що виникають при поєднанні різних комбінацій простих відчуттів: ки­сло-солодкий, солодко-гіркий, кисло-солоний. Відчуття, які називають гострими, в'яжучими, металевими, пекучими, не можуть бути тільки смаковими.

Інтенсивність смакових відчуттів залежить від концентрації і фізично­го стану діючих на рецептори речовин, кількості слини, тривалості пере­бування і ступеня подрібнення їжі, а також її температури. Для комплекс­ного відчуття смаку оптимальною температурою є 40° С, а при температурі 0° С смакові відчуття різко ослаблюються або зникають.

Смакові відчуття виникають не миттєво, а через деякий час, що за­лежить від масової частки речовини, місця попадання на язик та інди­відуальних особливостей дегустатора.

Таким чином, смак — це комплексний органолептичний показник, який характеризує приємні відчуття при дегустації і не супроводжу­ється неприємним смаком та запахом.

 

Ссилка на скачування Урока Травлення в ротовій порожнині

 

 

Категорія: Розробки уроків | Додав: Glora (06.03.2017)
Переглядів: 847 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar