Головна » Статті » Розробки уроків

Урок з біології 7 клас

Тема : Узагальнення знань про вищі спорові рослини .Значення спорових рослин в природі та житті людини.

Мета : узагальнити знання учнів про особливості будови та

           процесів  життєдіяльності вищих спорових рослин ;

            розкрити значення вищих спорових рослин у житті

            природи та людини ; розкрити вміння учнів працювати

            з додатковими джерелами інформації, вільно висловлювати

            свою думку; виховувати бережливе ставлення до природи.

Тип уроку : систематизація та узагальнення знань

Форма уроку : робота в групах

Обладнання : гербарні екземпляри вищих спорових рослин, узагальнююча

                         схема  „Вищі спорові рослини” торф , кам`яне вугілля.

 Хід уроку :

І Організаційний момент. Створення психологічного настрою.

 Знання набуті людиною мають значення тоді , коли людина їх може практично застосувати  у своєму житті.

Бажаю Вам успіху у  рішенні завдань нашого уроку.

ІІ Мотивація .Оголошення теми та мети уроку.

 Учні, які закінчили нашу школу часто роблять цікаві подарунки. Так випускник нашої школи  приніс в кабінет біології скам`янілий відбиток рослини. Його цікавило питання : „Відбиток якої рослини залишився на кам`яному вугіллі?”

Щоб дати відповідь на це питання ми з вами повинні пригадати особливості будови і процесів життєдіяльності спорових рослин та розкрити значення вищих спорових у природі та житті людини.

ІІІ Узагальнення та систематизація знань учнів.

Учні об`єднаються в групи. Кожна група отримує завдання.

Завдання учні виконують проводячи спостереження за рослинами, користуючись довідниковою літературою та користуючись електронними програмами.

Група № 1 Завдання : „Визначити особливості наземно – повітряного

                                       середовища”

Підготувати відповіді на питання :

  1. Який сучасний склад повітря  в атмосфері?
  2. Порівняти густину повітря і води ( у 2-х стаканах знаходиться водорість . 1-й стакан заповнений водою, а 2-й –повітрям)
  3. Через яке середовище краще проходить сонячний промінь? ( Повітря чи воду.)
  4. Що трапиться з водорістю, якщо вона опиниться  в повітряному середовищі? Чого їй не вистачає ?
  5. У кого більша теплоємність у води чи повітрі ?( Нагріти дві пробірки 1-ша пробірка заповнена водою, 2-га- повітрям)
  6. Зробіть висновки про особливості наземно повітряного середовища.

Група № 2 Завдання „ Визначити пристосування рослин до життя

                                       на    суходолі”

Підготувати відповіді на питання:

  1. Які органи характерні для наземних рослин ? Скласти схему :


       2. Які органи характерні для спорових рослин? ( мохів

     плавуна   булавовидного, хвоща польового, папороті )

  1. Які тканини виникли у наземних рослин ?
  2. Яке значення спорових рослин в екосистемах?

Група №3

 3авдання  „ Визначити особливості будови , процесів

                                     життєдіяльності та значення мохоподібних”

Підготувати  розповідь за планом:

  1. Середовище життя та представники мохоподібних.
  2. Особливості будови мохоподібних.
  3. Цикл розвитку мохоподібних
  4. Значення мохоподібних

 Група №4

 3авдання  „ Визначити особливості будови , процесів

                                     життєдіяльності та значення плавуноподібних”

Підготувати  розповідь за планом:

1. Середовище життя та представники плавуноподібних.

 2. Особливості будови плавуноподібних.

 3. Цикл розвитку плавуноподібних.

 4 .Значення плавуноподібних

 

 Група № 5 3авдання  „ Визначити особливості будови , процесів

                                     життєдіяльності та значення хвощеподібних”

Підготувати  розповідь за планом:

1. Середовище життя та представники хвощеподібних.

2. Особливості будови хвощеподібних.

3. Цикл розвитку хвощеподібних.

4. Значення хвощеподібних.

Група № 6

 3авдання  „ Визначити особливості будови , процесів

                                     життєдіяльності та значення папоротеподібних”

Підготувати  розповідь за планом:

1. Середовище життя та представники папоротеподібних.

2. Особливості будови папоротеподібних.

3. Цикл розвитку папоротеподібних.

4. Значення папоротеподібних.

Підсумкова бесіда по роботі у групах.

IVЗакріплення.

  1. Робота з опорною схемою” Загальна характеристика спорових рослин”

          Що спільного і чим різняться спорові рослини?

  1. В процесі роботи представники кожної групи оглянули закам`янілий експонат і зараз дадуть відповідь на питання : „ Відбиток якої рослини залишився на кам`яному вугіллі?”
  2. Знайди помилку.

 1. У мохів добре розвинуті корені. ( Є лише ризоїди)

 2. До вищих спорових рослин належать Хвощеподібні та Плавуноподібні.

 3. Торф утворюється з неперегнилих спресованих решток сфагнуму.

 4. У життєвому циклі мохоподібних і папоротеподібних переважає  

      гаметофіт.( Тільки у мохоподібних  у папоротеподібних – спорофіт)

 5. Деякі види хвощів застосовують у медицині.

 6. Коренева система плавуноподібних  утворена додатковими коренями

 7. Спора проростає й утворюється заросток – особина нестатевого покоління папоротей. ( Статевого покоління )

V. Висновки: Шляхом використання технології „ Мікрофон” учні формують висновки про особливості будови життєдіяльності та значення вищих спорових рослин.

1. Вищі спорові рослини опанували повітряним середовищем.

2. Вищі спорові рослини мають органи – пагін і додаткові корені.

3. Вищі спорові рослини розмножуються спорами.

4. В циклі розвитку вищих спорових рослин є чергування нестатевого і статевого покоління.

5. Вищі спорові рослини беруть участь у накопиченні вологи та мають практичне застосування в медицині , кулінарії, будівництві, в піротехниці, хімічній промисловості.

VI  Домашнє завдання:   Повторити опорні схеми по водоростях

                                          та  вищих спорових рослин ; повторити терміни

                                          та  поняття по темі.

 

Ссилка на скачування Узагальнення знань про вищі спорові рослини .Значення спорових рослин в природі та житті людини

Категорія: Розробки уроків | Додав: Glora (06.03.2017)
Переглядів: 481 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar