Тема: Зовнішня будова пагона. Розвиток пагона з бруньки.
Мета: Освітня. Сформувати уявлення про пагін як складний, важливий надземний орган рослини, про його розвиток та особливості будови; ознайомити зі складовими частинами пагону.
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати органи рослин між собою; удосконалювати вміння і навички роботи з підручником, об’єктами природи; розвивати спостережливість.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до природи.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Форма уроку. Формування практичних умінь і навичок.
Місце уроку в навчальній темі. Поточний.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно- рецептивний:
а) словесний: пояснення, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН;
в) практичний: робота з інструктивними картками.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом, з інструктивними картками.
2. Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно- пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
Міжпредметні зв ́язки: природознавство
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці,мультимедійна презентація,гербарії та кімнатні рослини
Основні поняття та терміни: пагін, брунька, стебло, листок.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
Бесіда :Які органи квіткової рослини вам відомі?
Які вам відомі види кореня?
Який корінь називається головним?
Який корінь називаєтьс ябічним?
Який корінь називається додатковим?
Які ви знаєте системи органів?
Як утворена стрижнева система?
Як утворена мичкувата система?
Які функції виконує корінь?
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Зачитування листа, який надійшов по почті.
Ми всі боїмося сильних вітрів, суховіїв, граду, злив, морозів, спеки, травоїдних тварин. Та найбільша загроза для нас – людина. Вона без потреби ламає гілки, обриває листки і квітки. Тоді весь наш організм гине, хіба що інколи корінь допомагає відродитися.
Важко живеться нам і тоді, коли в повітрі з’являються отруйні речовини, які викидаються заводами та фабриками.
Бережіть нас, люди, бо ми – єдині живі організми, що зв’язують планету з космосом. Це довів ще у ХІХ ст.. К.Тімірязєв.
Евристична бесіда з проблемним запитанням:
- про що йдеться у листі?
- Яким чином рослини зв’язують Землю з космосом?
ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
Пагін – надземний вегетативний орган, що складається з стебла, листків та бруньок. Стебло – це основна частина, листки – бічні органи, а бруньки – зачаткові пагони. Вони бувають:
а) за розташуванням – верхівкові, бічні, сплячі, додаткові;
б) за призначенням – вегетативні і генеративні.
Значення пагона:
- фотосинтез;
- транспортування речовин;
- повітряне живлення;
- винесення листків до світла;
- розмноження рослин;
- виділення продуктів розпаду.
Самостійна робота з підручником
Прочитати §10 ,
1.дати визначення термінам : стебло, листок, вузол, меживузля,пазуха листка
2.роздивитися малюнки бруньок ,та встановити будову вегетативної та генеративної бруньки
ІV. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.
Виконання лабораторної роботи. “Пагін і його будова. Різноманітність пагонів”.
Метою роботи є ознайомитися з будовою і різноманітністю пагонів.
V. Узагальнення та систематизація знань.Позначити німі малюнки «пагін», «генеративна і вегетативна бруньки»
Дати відповідь на запитання:
- чому пагін має більш складну будову ніж корінь?
VІ. Підведення підсумків уроку.
VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.
§ 10
Практичне завдання: встановити кількість вегетативних і генеративних пагонів у яблунь, груш, бузку, смородини … . За якими ознаками можна це визначити?
Ссилка на скачування Уроку Зовнішня будова пагона. Розвиток пагона з бруньки
|