Головна » Статті » Розробки уроків

Урок з біології 6 клас. Насіння

Тема: Насіння

Мета: вивчити будову насіння (на прикладі пшениці і квасолі) однодольних

та дводольних рослин, сформувати поняття про насінину як           зачаткову рослину; вивчити склад і значення насінини для рослини та використання людиною.

Основні поняття і терміни: насінинна, зародок, ендосперм, сім’ядолі,

                                  оплодень, органічні і неорганічні речовини

Обладнання: сухе та поросле насіння пшениці і квасолі, таблиці і малюнки

                        будови насіння пшениці і квасолі.

Хід уроку:

І. Актуалізація опрних знань і умінь.

Урок проходить у формі групової роботи з елементами гри. Клас об`єднається в чотири групи.

Сьогодні ми продовжуємо вивчати відділ Покритонасінних рослин.

А чому відділ Квіткових рослин називають Покритонасінні ?

Біля дошки працюють по 1-му учню з групи.

Позначити німі малюнки.

 1.          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаткові питання:

1. Що таке оцвітина? Яка буває оцвітина?

2. Які квіти називають двостатевими, маточковими, тичинковими?

3. Які існують види запилення?

4. Які пристосування мають квіти, що запилюються комахами, вітром.

Тест:

1. Головні частини квітки:

   а) пелюстки, б) чашолистики, в) маточка і тичинки

2. Маточкові квіти мають:

   а) маточку і тичинки, б) маточки, в) тичинки

3. Запилення це-

   а) процес перенесення пилку з тичинки на приймочку маточки;

   б) злиття спермія з яйцеклітиною.

4. Насінина утворюється з –

    а) з насінного зачатку, б) стінок зав’язі

5. З стінок зав’язі формується:

    а) насінина, б) плід

На столах у кошиках стоять овочі і фрукти які людина використовує в іжу.

Чи всі овочі і фрукти які людина використовує в іжу є плодами?

ІІ. Мотивація.

Отже розглянувши овочі і фрукти учні приходять до висновку.

Основна ознака плоду- наявність насіння, яке утворюється з насінного зачатку в результаті подвійного запліднення.

ІІІ. Оголошуєтьс я тема і мета уроку

1. Будова насіння

Розглянути будову насінини за таблицею і натуральними об’єктами (насіння

квасолі і пшениці)

2. Заповнити схеми:






                 насіння квасолі                                        насіння пшениці

 


шкірочка                      ……                         оплодень          ендосперм          ……

 

Висновок: В залежності від кількості сім’ядолей в насінені всі покритонасін-

                   ні поділяютьс яна два класи.

ІІ. Складання узагальнюючої схеми:

Надцарство Еукаріоти

Царство Рослини

Відділ Покритонасінні



Дводольні рослини                             Клас                            Однодольні рослини

1. Корінь

2. Жилкування листа

3. Кількість  сім’ядоль у насінні


        Будова насіння квасолі                                     Будова насіння пшениці

……..                             ……...                      ……..                 ……..              ……..

 

 

А для чого потрібні знання про будову насіння?

ІІІ.Умови проростання насіння.

Кожній групі було дано завдання провести біологічний експеремент.

  1. Умови проростання насіння

волога                     волога                    волога                       тепло

тепло                       тепло                     повітря                      повітря

повітря                    холод

2. Ріст проростка залежно від запасу поживних речовин в сім’ядолях

3. Вплив глибини загортання насіння на проростання проростка.

4. Визначення процента схожості насіння (намочується 100 насінин пшениці,

    по пророслих насінинах визначають процент схожості).

І   . Склад насіння.

 З насіння яких рослин людина отримує олію, муку, вівсяне печиво?

Що входить до складу насіння.

Демонструються досліди :

1. Наявність у насінні білка, вуглеводів, жиру.

2. Наявність у насінні води і мінеральних солей.

Скласти схему

Склад насіння

           Органічні речовини                                             Неорганічні речовини

         білки, вуглеводи, жири                                            вода і мінеральні солі

 

Висновки:

Як ви вважаєте, чи стануть вам у пригоді знання які ви отримали сьогодні?

1. Насіння утворюється з насінного зачатка, в результаті подвійного заплід-

    нення .

2. Відділ Покритонасінних рослин поділяється на два класи: однодольні і

    дводольні.

3.Для проростання насіння необхідні умови: тепло, повітря, волога. Достатня

   кількість поживних речовин, живий зародок, глибина загортання насіння в

   грунті.

4. До складу насіння входять органічні і неорганічні речовини.

Підводяться підсумки змагань між групами (за кожну правильну відповідь група отримувала кольорову кульку).

   І. Домашне завдання   § 51

Як боби пароплав зірвали.

Великий пароплав “Харків” плив із кордону до рідних берегів. Всі його трюми були наповнені бобами. Недалеко від Константинополя сталась неприємність: паропав наскочив на кам’яну міль. Пароплав пройшов днищем по дну і, зробивши невелику пробоїну , так би і доплив до Одеси, як би не боби. Через деякий час з великим шумом лопнули шви бортів і палуби. Пароплав розламався на дві частини. На щастя ніхто не постраждав.

Яка ж причина аварії?

Ссилка на скачування Урок Насіння

 

 

 

Категорія: Розробки уроків | Додав: Glora (06.03.2017)
Переглядів: 1542 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar