| Головна » Статті » Розробки уроків |
Харківська область Дергачівський район Відділ освіти .Районний методичний кабінет Солоницівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2
На правах авторства. В рамках проведення районного конкурсу « Кращий позакласний захід 2011»
Розробка уроку Цитоплазма, її компоненти.
розробка позакласного заходу для учнів 5-6 класу вчителя біології Солоницівської ЗОШ І-ІІІ ст. .№ 2 Глухової Лариси Павлівни Стаж 32р.,категорія вища, звання «Учитель - методист»
2010 – 2011н.р.
Те , що я чую , я забуваю Те , що бачу й чую , я трохи пам`ятаю Те , що я чую, бачу й обговорюю , я починаю розуміти. Коли я чую , бачу, обговорюю й роблю, я набуваю Знань і навичок.
( О. Пометун , Л. Пироженко Сучасний урок . Інтерактивні технології навчання.)
Держава стоїть на порозі переходу від індустріального до постіндустріального суспільства, а тому вимоги, потреби людини у ньому змінилися. Тож бачимо , що суспільство, „ Епохи інформації” вимагає від людини:
Процес навчання в школі повинен забезпечувати орієнтацію учнів в інформаційному просторі, розвити вміння застосовувати знання в практичній діяльності. Тому головною вимогою до уроку є відбір змісту навчального матеріалу з урахуванням ведучих ідей і основних понять. Працюючи, над проблемою „Узагальнення і систематизація знань учнів в процесі вивчення біології з використанням інтерактивних технологій”, на кожному уроці намагаюсь формувати вміння та навички учнів самостійно здобувати систематизувати та поглиблювати знання , використовувати їх в практичній діяльності. Під час вивчення нового матеріалу головну увагу звертаю на самостійну роботу з підручником, тому, що вміння швидко і продуктивно працювати з підручником в значній мірі буде розвантажувати учнів, вони зможуть витрачати менше часу на виконання домашніх завдань і на вивчення матеріалу в класі. Під час роботи з підручником використовую такі форми роботи : складання плану, виділення головної думки , робота з термінами, робота з малюнками і схемами. Велике значення для засвоєння учнями знань є робота з підручником при складанні схем і таблиць. Така робота сприяє узагальненню і систематизації знань, вчить чітко і узагальнено висловлювати свої думки. Цей вид роботи найбільш складний. Спочатку учням пропонується заповнити готові схеми і таблиці. Учні повинні вміти пояснити їх будову, розкрити значення кожної графи, вміти підібрати інформацію з тексту підручника. Учні поступово вчаться робити короткі, узагальнюючі записи у формі називних речень, не допускаючи переписування не переробленого тексту з підручника При вивченні нового матеріалу, велике значення надаю проведенню лабораторних та практичних робіт. Більшу частину уроку учні працюють з натуральними об`єктами, результати своїх спостережень учні оформляють у формі малюнків , таблиць і схем. Важливим результатом роботи є висновок , в якому учні вчаться виділяти головні ознаки природних об`єктів, формувати ведучі біологічні поняття, не розпилюючи увагу на деталі. Заключним етапом вивчення теми є узагальнення знань. Для систематизації та узагальнення виділяю ключові питання теми. Увагу звертаю на знаходження та розкриття в уже вивченому матеріалі закономірностей, логічно наслідкових зв`язків, глибокої сутності процесів та явищ; на перехід від окремих до більш широких узагальнень. Звертаю увагу на те, що систематизація передбачає певну форму відображення окремих фактів у певній системі взаємоз`язків – схему, узагальнюючу таблицю. На цих етапах учні виконують індивідуальні та групові завдання на початковому, середньому, достатньому та творчому рівні. У формі різноманітних завдань ( тести, закінчити речення, дати визначення термінам, знайти і виправити помилку, скласти або закінчити логічну схему, заповнити таблицю) учні вчаться розпізнавати, характеризувати, порівнювати, робити висновки. БІОЛОГІЯ 10 КЛАС Урок Тема: Цитоплазма, її компоненти. Мета: формування компетентності вміння вчитися: оволодіння методами пізнання; усвідомлення ціннісних орієнтації щодо ролі і значення наукового знання в суспільному розвитку. Дати поняття про цитоплазму та її компоненти, розвивати вміння розпізнавати компоненти клітини; спостерігати рух цитоплазми характеризувати цитоплазму та її компоненти; робити висновки про цизоль як внутрішнє середовище клітини; цитоскелет як опорно-рухову систему клітини. Формування елементів здоров"я - зберігаючої компетентності: встановлення взаємозв'язків між середовищем і організмом, знання та дотримання правил безпеки під час проведення дослідів. Формування елементів компетентності і застосування інфор- маційних ком`ютерних технологій Тип уроку: вивчення нового матеріалу Міжпредметні зв`язки: біологія, хімія, інформатика. Прийоми активної пізнавальної діяльності: завдання творчого і репродуктивного характеру, проблемне подання матеріалу робота в групах, використання інформаційних комп'ютерних технологій.
Прийом особисто-розвиваючого навчання: індивідуальна робота з науково-популярною літературою, встановлення наслідкових зв"язків, формування висновків, розв'язання завдань практичної спрямованості.
Основні поняття і терміни: цитоплазма, гіалоплазма, ектоплазма, ендоплазма, мікрофіламенти, мікротрубочки.
Обладнання: таблиці з зображенням клітин прокаріот і еукаріот, бульба картоплі, насіння соняшника, опалі листки, хімічні реактиви та хімічний посуд ( розчин йоду, розчин крохмалю, вода, спирт, фільтрувальний папір, пробірки ,хімічні стакани), мікроскопи, комплект для роботи з мікропрепаратами.
Хід уроку: І.Психологічна організація Шановні учні, я вітаю вас з тим, що ви стали учасниками засідання районного клубу "Евріка". Ви маєте можливість показати свої найкращі знання і вміння. А працювати ми будемо за формулою успіху: ХОЧУ -------- ► МОЖУ ► РОБЛЮ
II. Актуалізація знань учнів Ми продовжуємо з вами вивчати структурну складність і впорядкованість організмів. Найменшою структурною одиницею всіх живих організмів є клітина. Завдання: За таблицями порівняти будову прокаріотичних і еукаріотичних клітин. ІІІ Мотивація. Оголошення теми і уроку Чому цитоплазма міститься в клітинах всіх живих організмів. Вирішити це проблемне питання ми зможемо протягом сьогоднішнього уроку тема якого: "Цитоплазма та її компоненти" IV. Вивчення нового матеріал 1. Мозковий штурм. Що вам відомо про цитоплазму?
2. Групова робота Вивчати ці питання ми будемо працюючи у малих групах. Робота з комп’ютерною програмою Транспортні системи 10 кл. Урок «Цитоплазма» Що таке цитоплазма? Що таке гіалоплазма? Який її склад? У яких станах може перебувати гіалоплазма клітини? Яка роль гіалоплазми у клітині? Скласти схему: Завдання групи № 2. Мембранна система гіалоплазми Прочитати § 11 розділ "Що таке підмембранні комплекси клітин". Прочитати § 12 розділ "У чому полягає взаємодія біологічних мембран у клітині" Дати відповіді на питання: Робота з комп’ютерною програмою Транспортні системи 10 кл. Розділ «Цитоплазма» Чому внутрішнє середовище еукаріотичних клітин поділяється на окремі функціональні ділянки-компарменти Які органоїди обмежовані мембранами? Що таке мікрофіламенти? Що таке мікротрубочки? Як розуміти поняття про "єдину мембранну систему клітини"
Завдання групи № 3. Клітині включення. Дослідити наявність клітинних включень в клітинах картоплі ,плодах соняшника ,опалих листках
1.Прочитати § 12 Розділ "Що таке клітина включення" 2. Дослід №1 Виявити наявність крохмалю в клітинах картоплі 3. Дослід №2 Виявити наявність ліпідів в клітинах насіння соняшника 4 Приготувати мікропрепарат клітин картоплі та розглянути крохмальні зерна. 5. Приготувати мікропрепарат з опалих листків та розглянути кристали солей кальцію. 6.Зробити висновки про клітинні включення та їх значення для клітини 7. Що таке "стан золю" і "стан гелю"? (опереджаючи завдання з органічної хімії, робота з науково-популярною літературою) V. Узагальнююча бесіда по завданням кожної групи. Після відповіді учнів І групи, всі учні записують у зошит схему
Під час відповідей учнів (1-2 група), проглядаються відеоролики: "Амебовидний рух", "Фораменіфери", "Органоїди оточені мембранами", "Рух цитоплазми", "Клітинні включення". Учні ІІІ групи демонструють результати хімічних досліджень клітинних включень в клітинах картоплі і плодах соняшника , кристали солей кальцію.
Об`єднує всі структури, забезпечує їхню взаємодію, транспорт різноманітних речовин ,у цитоплазмі перебігають процеси енергетичного і пластичного обміну ,відкладаються запасні поживні речовини Клітинні включення - це не постійні структури, які можуть то виникати, то зникати за час життєдіяльності клітин. VII. Домашнє завдання: прочитати § 12, дати відповіді на питання в кінці параграфу. VIII Закріплення: тестове опитування Із запропонованих тестових завдань виберіть 1, 2, 3,… правильних відповідей І Рівень 1 ЦИТОПЛАЗМА – ЦЕ 1) однорідна суміш 5) неоднорідна суміш 2) сукупність органоїдів 6) розчин органічних речовин 3) сукупність мембран 7) розчин неорганічних речовин 4) гіалоплазма 8) повітряне середовище 2 У КЛІТИНАХ РОСЛИН Є ВКЛЮЧЕННЯ 1) крохмаль 5) хітин 2) глікоген 6) целюлоза 3) сечовина 7) олія 4) кристали солей кальцію 8) кристали льоду 3 ФУНКЦІЇ ЦИТОПЛАЗМИ 1) об`єднання структур клітини 4) синтез та розщеплення речовин 2) захист органоїдів 5) утворення АТФ 3) транспорт речовин 6) накопичення включень ІІ Рівень 1 ШВИДКІСТЬ БОХІМІЧНИХ РЕАКЦІЙ В ГІАЛОПЛАЗМІ ПІДВИЩУЄТЬСЯ 1) стані золя 5) при температурі 100С 2) стані геля 6) при температурі 25 С 3) при температурі 0С 7) наявність солей кальцію 4) АТФ 8) при наявності актину 2. У НОРМІ РЕАКЦІЯ СЕРЕДОВИЩА КЛІТИНИ 1) кисла 4) слабколужна 2) лужна 5) закислена 3) нейтральна 3.ДО НЕМЕМБРАННИХ ОРГАНЕЛ НАЛЕЖАТЬ: 1) ендоплазматична сітка 4) ядро 2) мітохондрії 5) рибосоми 3) апарат Гольджі 6) вакуолі ІІІ Рівень МІКРОФІЛАМЕНТИ ЗАБЕЗПЕЧУЮТЬ: 1)зміну форми клітини 4) синтез білка 2) утворення веретена поділу 5) накопичення клітинних включень 3) внутрішньо клітинний транспорт 6) утворення джгутиків ІV Рівень У МОРСЬКИХ НАЙПРСТІШИХ ЦИТОПЛАЗМА ПОДІЛЯЄТЬСЯ НА ЗОВНІШНЮ І ВНУТРІШНЮ
Ссилка на скачування Уроку Цитоплазма, її компоненти
| |
| Переглядів: 847 | |
| Всього коментарів: 0 | |



